Skip to content →

Nedáváte mateřská média? Poslouchejte podcasty

Periodik, diskuzních fór a jiných médií o těhotenství a mateřství je milión. Přiznám se, že jsem se jich od začátku trochu děsila. Když jsem v čekárně u doktora viděla jinou těhotnou zaujatě číst Maminku, říkala jsem si, že mám na tyhle časáky ještě čas. O Mamince vlastně nic nevím. Dostala jsem jedno číslo v porodnici, ale ještě jsem se vlastně ani nedostala k tomu ji prolistovat. Respektive, když mám občas čas si něco přečíst, volím radši nebaby tématiku.

Nicméně je pár pořadů zabývajících se mateřskou tématikou, které mě celkem baví a které poslouchám jako podcasty. Automatky na Rádiu Wave asi nejsou žádná objevená Amerika, musím ale říct, že se mi líbí témata i přístup, kterým je pořad zpracovaný. Na Longest Shortest Time z produkce National Public Radio jsem narazila nějak náhodou asi při poslechu některého z jejich jiných podcastů. Pravidelně tak poslouchám Freakonomics, This American Life a Serial (doporučuji).

Zatímco Automatky se většinou věnují nějakému tématu formou rozhovoru s odborníkem, Longest Shortest Time staví spíše než na faktech na příbězích. Američani vyprávět příběhy prostě umí. Dovolím si tvrdit, že například dvojepizoda The Accidental Gay Parents, o tom, jak se z gay páru (jeden z partnerů je transsexuál takže jsem se jednou sama při převyprávění příběhu genderově zamotala) stanou ze dne na den rodiče, nenechá žádné oko suché.

I špatné matky mají svůj podcast

Mým posledním objevem je skvělý komediální podcast One Bad Mother. Podobně jako Mama drama vznikl kvůli tomu, že se autorky nedokázaly ztotožnit s žádnými médii či diskuzními fóry o mateřství. V show Biz a Theresy se probírají rodičovská témata s nadhledem a ironií a opravdu není pro matky, pro které je mateřství jen nádherné a bezproblémové období života, či které si neumí přiznat, že by to snad mohlo být jinak.

Líbí se mi, jak obě dámy, dokážou výstižně probrat různá témata s upřímností a nadhledem. Biz je komička a show byla myšlena tak, aby byla vtipná sama o sobě, ne nutně jen pro matky. Mezi posluchači je prý navíc spousta bezdětných mužů, takže tento podcast je asi opravdu pro každého. Ale pozor, jak varuje úvodní znělka: “Neposlouchejte se svými dětmi, protože budou padat sprostá slova!”

 

 

 

Published in mama drama

2 komentáře

  1. […] Poslední dobou přemýšlím nad rolí jakou hrají různé skupiny na Facebooku, které se věnují výchově a péči o děti. Beru to celkem střídmě a v zásadě jsem členkou skupin týkajících se kurzu Výchova Nevýchovou. Také jsem ve skupině One Bad Mother, která sdružuje příznivkyně a příznivce stejnojmenného podcastu, o kterém jsem psala. […]

Napsat komentář