Skip to content →

Těhotenství: devět měsíců opruzu?

Moc knížek o těhotenství jsem nečetla. Z větší části jsem přečetla Velkou knihu o těhotenství a porodu od Antonína Pařízka. Přišlo mi to celkem exaktně sepsané z medicínského hlediska, to jo. Byť se na knize podíleli i další lidé, nějak z ní čišelo, že autorem je chlap. Něco mi tam chybělo a to, jak se ta těhotná cítí. A pak subtilně i odpověď na pár dalších otázek typu: to rostou chlupy na břiše jen mně?

Zároveň jsem se úplně nedokázala ztotožnit s články rozplývajících se and tím, jak je vzrušující, že vám roste bříško. Když jsem slyšela o komiksu Pregnant Butch: Nine Long Months Spent in Drag v podcastu Longest Shortest Time (více o podcastu v předchozím článku), říkala jsem si, že jeho pohled na těhotenství bude asi opravdu jiný.

Pomoc! Jsem těhotná

Připadala jste si v těhotenství divně? Teď si představte, že jste lesba, která se identifikuje s maskulinním lookem, a celkově spíš potlačujete ženské znaky svého těla. No a teď se vám začnou zvětšovat. Někomu to připadá roztomilé, ale pro vás je to noční můra. Kdy jindy totiž dá vaše tělo najevo svoji ženskost, když ne v těhotenství?

Pokud jste odhodlaná udržet si svoji maskulinní identitu i v těhotenství, nečekejte, že vás v metru pustí sednout, když vás považují za tlustého chlapa. Právě tak začíná autobiografický komiks, ve kterém vás autorka A.K.Summers provede svými nejniternějšími zážitky. O ztrátě identity v těhotenství jsem už jednou psala ze své (heterosexuální) perspektivy. V případě hrdinky Teek to má ještě další rozměr.

Tlustý chlápek v metru aneb pregnant butch
Nečekejte, že vás někdo pustí sednout

Já nejsem já

Všechny možné úzkosti a strach z odmítnutí partnerem, nevolnosti, nálady či emoční výlevy jsou naservírovány v komiksu s notnou dávkou ironie. V lesbické verzi si je třeba projít i dalšími obtížemi, které většinou heterosexuální páry tolik řešit nemusí. Jako třeba početí. No, ale nakonec to nebyla ani taková fuška.

Zajímavá je i část, která se zabývá i porodem samotným a přináší krátký, byť komiksový náhled do amerického porodnictví. Autorka by ráda porodila v porodním domě co nejpřirozenější cestou doprovázena pouze porodní asistentkou. Takovou péči ale není jednoduché najít jednak kvůli omezením zdravotního pojištění, ale i kvůli tomu, že nemocnice i pojišťovny preferují porody vedené porodníky. Přirozený “vaginální” porod bez medikace a zásahů je tak něčím, za co je třeba trochu bojovat. Asi podobně jako u nás.

Komiks vznikl, protože autorka chtěla sdílet své zážitky s ostatními ženami v podobné situaci. Řekla bych ale, že nabízí neotřelý pohled na těhotenství všem ženám bez ohledu na jejich sexualitu.

Těhotenství, konec identity
Těhotná. Pomoc, jsem to ještě já?

Published in mama drama

Žádný komentář

Napsat komentář