Moc knížek o těhotenství jsem nečetla. Z větší části jsem přečetla Velkou knihu o těhotenství a porodu od Antonína Pařízka. Přišlo mi to celkem exaktně sepsané z medicínského hlediska, to jo. Byť se na knize podíleli i další lidé, nějak z ní čišelo, že autorem je chlap. Něco mi tam chybělo a to, jak se ta těhotná cítí. A pak subtilně i odpověď na pár dalších otázek typu: to rostou chlupy na břiše jen mně?
Zároveň jsem se úplně nedokázala ztotožnit s články rozplývajících se and tím, jak je vzrušující, že vám roste bříško. Když jsem slyšela o komiksu Pregnant Butch: Nine Long Months Spent in Drag v podcastu Longest Shortest Time (více o podcastu v předchozím článku), říkala jsem si, že jeho pohled na těhotenství bude asi opravdu jiný.
Pomoc! Jsem těhotná
Připadala jste si v těhotenství divně? Teď si představte, že jste lesba, která se identifikuje s maskulinním lookem, a celkově spíš potlačujete ženské znaky svého těla. No a teď se vám začnou zvětšovat. Někomu to připadá roztomilé, ale pro vás je to noční můra. Kdy jindy totiž dá vaše tělo najevo svoji ženskost, když ne v těhotenství?
Pokud jste odhodlaná udržet si svoji maskulinní identitu i v těhotenství, nečekejte, že vás v metru pustí sednout, když vás považují za tlustého chlapa. Právě tak začíná autobiografický komiks, ve kterém vás autorka A.K.Summers provede svými nejniternějšími zážitky. O ztrátě identity v těhotenství jsem už jednou psala ze své (heterosexuální) perspektivy. V případě hrdinky Teek to má ještě další rozměr.

Já nejsem já
Všechny možné úzkosti a strach z odmítnutí partnerem, nevolnosti, nálady či emoční výlevy jsou naservírovány v komiksu s notnou dávkou ironie. V lesbické verzi si je třeba projít i dalšími obtížemi, které většinou heterosexuální páry tolik řešit nemusí. Jako třeba početí. No, ale nakonec to nebyla ani taková fuška.
Zajímavá je i část, která se zabývá i porodem samotným a přináší krátký, byť komiksový náhled do amerického porodnictví. Autorka by ráda porodila v porodním domě co nejpřirozenější cestou doprovázena pouze porodní asistentkou. Takovou péči ale není jednoduché najít jednak kvůli omezením zdravotního pojištění, ale i kvůli tomu, že nemocnice i pojišťovny preferují porody vedené porodníky. Přirozený “vaginální” porod bez medikace a zásahů je tak něčím, za co je třeba trochu bojovat. Asi podobně jako u nás.
Komiks vznikl, protože autorka chtěla sdílet své zážitky s ostatními ženami v podobné situaci. Řekla bych ale, že nabízí neotřelý pohled na těhotenství všem ženám bez ohledu na jejich sexualitu.

Žádný komentář