Skip to content →

Rozlučka v Římě (baby included)

Tento lifestylový příspěvek vznikl na podnět ostatních účastnic zájezdu. Jak vypadá rozlučka se svobodou s osmiměsíčním dítětem v Římě? Fajn, pokud vás tedy neoškubou ČSA. Když kamarádka Zai napsala, že by ráda strávila svůj předsvatební víkend v Římě, zeptala jsem se, jestli by vydýchala účast nejmladší družičky. Zai prohlásila, že nebude akci říkat rozlučka. Prý už jednu měla a na té zas byly všechny těhotné. V našem věku se s tím prý musí počítat. Zbytek výpravy také s nejmenší účastnicí problém neměl, takže jsem nadšeně koupila letenku.

Drama s ČSA

Kontakt s ČSA bohužel patřil k méně příjemným částem výletu. Na svých stránkách uvádí, že pro dítě bez nároku na vlastní sedačku, je zdarma možné odbavit desetikilové zavazadlo a kočárek. Vzhledem k tomu, že ČSA v současné době v nejlevnějším tarifu odbavená zavazadla zpoplatňují, říkala jsem si, že aspoň nemusím platit vlastní zavazadlo, protože do příručního by se mi asi věci pro sebe i dítě nevešly. U odbavení mi ale pracovnice řekla, že nárok na zavazadlo zdarma pro dítě je pouze v případě, pokud mám odbavené zavazadlo já.

Na zpáteční cestě se ale ukázalo, že ani tato informace není pravdivá. Odbavilo jsem jedno zavazadlo kamarádce za €20 s tím, že druhé bude tedy zdarma. Pracovnice u překážky říkala, že podmínky nezná, ale že třeba druhé zdarma v systému naskočí po zaplacení. To se nestalo. Řekly jsme, že druhé zavazadlo tedy doplatíme. Tady asi došlo k nerozumění. Paní za přepážku určitě částku €40 zmínila, ale domnívala jsem se, že ji myslí dohromady za obě zavazadla. Nenapadlo mě, že je to částka za další odbavené zavazadlo. Dohromady mě tedy nejasné podmínky na webu ČSA stály €80 navíc, což je tedy dost.

Ještě musím poznamenat, že celkově jsou podmínky ČSA pro cestování s dětmi velmi nevýhodné. U takového Ryanairu aspoň víte na čem jste. Ten navíc umožňuje odbavit zdarma kočárek a ještě další položku jako třeba postýlku či autosedačku. To se opravdu může hodit. Původně jsem měla jet z letiště taxíkem, ukázalo se ale, že sehnat taxikáře s vajíčkem je prakticky nemožné, mají až autosedačky pro starší děti. Vézt s sebou vajíčko tak může být nutnost. Pokud ale máte ještě jiné odbavené zavazadlo, zaplatíte za něj při zpátečním letu €80, což je v podstatě cena nového.

Před samotným výletem se mě přeci jen trochu zmocnily obavy, jestli vše sama zvládnu sama se skupinkou, která není zvyklá se 24 hodin přizpůsobovat potřebám malého dítěte. Cesty jako takové jsem se nebála, protože už jsme za sebou měli výlet do Istanbulu. Nicméně holky byly úžasně nápomocné. Dík patří i kamarádce Zany, která nám propůjčila svoji ložnici.

Pařba? Spíš pohodový výlet

Je pravda, že se nejednalo a žádnou non-stop pařbu. První večer jsme zvládly aperitivo při venkovním posezení i s kočárem. Jiný kočár se sice na místě nenacházel, ale Italové vypadali, že jim je to jedno a nikdo se divně netvářil. Nicméně ponocování spíš nedělá dobře mně, takže jsem se dost těšila do postele. Druhý večer, kdy holky šly tancovat do klubu, jsem radši zůstala doma.

Byť Italové miminka zbožňují a všichni na ně cukrují včetně mužů, Řím jako takový moc baby friendly není. Metro je ještě méně bezbariérové než v Praze, byť se často někdo nabídne, že vám kočár pomůže vynést. Na přebalovací pult v restauracích a kavárnách jsem taky nenarazila. Celkově mě výlet povzbudil k dalším dobrodružstvím. Pokud zas někdo bude schopný vydržet baby společnost, ráda se přidám.

 

Published in mama travel

Žádný komentář

Napsat komentář