Skip to content →

Jak odpálit odsuzovací bombu

Videobomba z minulého týdne, kdy do živého vstupu na BBC experta na Koreu Roberta Kellyho suverénně nakráčely jeho děti, spolehlivě pobavila celý Internet. Zároveň rozjela i řadu spekulací a diskuzí. Dokonce i v českém prostředí byl na základě minutového videa vytvořen genderový konstrukt. Dnes už víme, že paní z videa je Kellyho manželka a nejedná se o chůvu bojující doslova o život. Během minutového vstupu dostaly milióny diváků BBC a uživatelů sociálních sítí možnost nahlédnout do života jedné rodiny. To není záviděníhodná situace a poskytla pole pro vytvoření mnoha úsudků o vztazích u Kellyho doma.

Hodnocení a odsuzování toho, jak jiní lidé zacházejí se svými dětmi je nám vlastní. Názor na to, co je pro děti dobré, má každý rodič svůj a samozřejmě se lze jen stěží ubránit aplikovat ho na okolní svět. Vzpomeňte si, co se vám mihne hlavou, když vidíte cizí dítě, jak tupě zírá do tabletu, cpe se gumovými žížalkami, pije Jupíka, visí v nevhodném nosítku, osahává vše v tramvaji, je špinavé, málo oblečené či s nudlí u nosu či snad jako Kellyho dítě používá chodítko (dosaďte si váš zásadní postoj). Podobně můžete usuzovat o rodinném uspořádání v jiných rodinách (žena je celé dny s dětmi, k tomu vyváří a gruntuje a nemá ani jeden koníček nebo naopak je celý den v práci a děti jsou s chůvou).

Každý to víme nejlíp

Myšlenky, že takto je to špatně či bychom to tak mít nechtěli, jsou asi celkem normální. Koneckonců, výsadou každého rodiče je udělat si to po svém. Ti ostatní mají ke svému jednání nějaký důvod a věří, že je to nejlepší tak, jak to dělají oni. Myslím si, že ale není úplně vhodné situaci komentovat veřejně, zvlášť, když máme tak málo informací, kterými je pouze minutová stopáž videa.

Upřímně, kdo z nás dokáže v klidu a uvolněně reagovat na nepředvídatelnou situaci v přímém přenosu? Vůbec netušíme, v jakém byl doma kdo v tu chvíli rozpoložení. Co když má Kelly na sobě tepláky a je mu trapné vstávat od stolu? Nebo má na kalhotech obří flek? Možná přeháním, ale opravdu nevíme, co se zrovna dělo a minuta je opravdu málo k tomu veřejně někoho soudit.

Epilog

Po dopsání článku na mě na Facebooku vyskočil tento rozhovor. Kelly nebyl v teplákách ale v džínách (mnoho lidí zajímalo, zda měl vůbec nějaké kalhoty), zatímco jeho manželka sledovala rozhovor na televizi v obýváku a točila ho na mobil. Chudák asi byla překvapená stejně jako její manžel, když do záběru napochodovaly děti. A zde Kelly vysvětluje, že se dceru nesnažil odsunout, ale nasměrovat ji za židli, kde má hračky. Soudit je snadné, ale schválně si zkuste cvičně představit, co jde vykonstruovat o vás a vaší rodině na základě krátké epizody třeba v tramvaji? Já si sem tam drobné odsuzováníčko neodpustím, ale aspoň se budu snažit nebýt tak kategorická a rychlá.

 

Published in mama drama

Žádný komentář

Napsat komentář