Skip to content →

Jak nezakrnět na mateřské: konečně píšu všemi deseti

Nevím, jak vy, ale já v podstatě permanentně trpím pocitem, že bych se chtěla naučit něco nového, ale nemám na to čas. Minulý týden  se mi podařilo konečně proplout kurzem psaní všemi deseti prsty Psaní hravě a právě takto je napsán i tento článek. Možná to pro vás není žádný extra úspěch. „Ty jako neumíš psát všema deseti?“ I toto jsem slyšela od několika kamarádek. Kdybych to uměla, tak si na to neplatím kurz, že. Na rozdíl od jiných jsem se nenaučila psát na klávesnici všemi deseti prsty na střední škole (nebo kde jinde se to učí). Pokud vím, u nás na gymplu na to byla učebna s psacími stroji.

Všemi deseti za měsíc

Psaní hravě je ale o poznání větší zábava. Rozhodně se nejedná o opisování písmenek na klávesnici podle nudného cvičení z papíru. Čtyři druhy úloh testují vaši rychlost a přesnost a navíc si můžete nastavit testování speciálně podle oblastí, které chcete procvičit. Kurz je koncipován do třiceti úrovní. Teoreticky byste se tak měli naučit ovládat písmenka na klávesnici za jeden měsíc, pokud psaní věnujete čtvrt hodiny denně. Mně to tedy trvalo asi půl roku, protože jsem trénovala většinou jednou týdně, když jsem měla hlídání. Do toho nějaké týdny vůbec plus dovolená apod. To rozhodně není ideální způsob, protože se psaní prostě zapomíná.

Aktivujte svoje neurony

Pokud máte pocit, že zakrňujete, je učení se nových kláves moc fajn. Já jsem cítila, jak se mi aktivují nová spojení v mozku. Fakt. K vyšším výkonům vás motivují vtipné hlášky, které skvěle komentují vaše úspěchy i neúspěchy. Jak na tom po absolvování kurzu jsem? Písmena na klávesnici dokážu ovládnout již deseti prsty. Některé klávesy už umím zmáčknout zpaměti, u některých z nich si jejich stisknutí ještě musím pohlídat vizuálně. O některých písmenech jsem si přitom myslela, že je nemožné, abych je psala automaticky. Tak krkolomné mi připadalo na ně dosáhnout.

Zatím píšu pomaleji než při používání čtyř prstů, kterými jsem psala dříve. Autoři kurzu ale slibují, že s ustálením prstokladu přijde prudké zlepšení a je možné dosáhnout až rychlosti 400 slov za minutu. Uvítala bych ale další cvičení i na ovládání systémových kláves. Ta ale autoři slibují brzy doplnit. Pokud tedy máte chuť naučit se něco nového a neobětovat hromadu peněz a času, můžu Psaní hravě všemi svými deseti prsty doporučit. Obojí by se vám mělo vrátit právě ušetřeným časem v budoucnosti.

Published in mama edu

Žádný komentář

Napsat komentář