Skip to content →

Rodičovství jako projektový management

Po deseti absolvovaných měsících intenzivního rodičovského projektu jsem si sedla k jeho průběžnému hodnocení. Práce projekťáka obnáší v zásadě to, co jakýkoliv jiný projekt. Až na deset rozdílů. Napadne vás nějaký další?

1. Časová náročnost

Projekt je to opravdu intenzivní, běží 24 hodin, čímž se značně odlišuje od jakéhokoliv jiného, na kterém jsem pracovala dříve. To znamená, že volný čas se smrskává na občasných pár hodin, kdy je řízení předáno jinému projektovému manažerovi. Samozřejmě to s sebou nese i skutečnost, že se nemůžete věnovat projektu jinému, třeba finančně výdělečnějšímu. Znáte to, náklady obětované příležitosti.

2. Definitiva

Zjistili jste, že vás to vlastně zas tak nebaví a vůbec je to nějak náročné? Ee, tady výpověď jen tak dát nejde…

3. Všestrannost

Pokud vás nebaví sedět v kanclu u počítače, můžu vám zaručit, že jako rodičovský projekťák si opravdu rozšíříte obzory a sáhnete si na všechna možná odvětví pracovního trhu. V jeden den si tak zkusíte logistiku, gastronomii, úklidové služby, proniknete do nutričního poradenství či animačních aktivit na čerstvém vzduchu, a když se zadaří, ještě si dáte někde kafe.

4. Osobní rozvoj

Jako projektová manažerka cítím především značný rozvoj svých soft skills. Dříve jsem měla pocit, že multitasking je něco, s čím nemám problém. Díky rodičovství se mi tyto schopnosti povedlo posunout do dalších dimenzí.

5. Zpětná vazba

Zpětná vazba při projektovém řízení je velmi přímá a intenzivní. To může být frustrující (v případě té negativní) nebo naopak velmi naplňující.

6. Štěstí

Dovedu si tvrdit, že málokterý projekt vám dokáže přinést tak intenzivní pocity štěstí. Projektovému manažerovi je také zřídka dáno najevo, že je tou nejdůležitější osobou na světě.

7. Dospělost

Rodičovství je asi prvním projektem, který mi umožnil dospět. To je samozřejmě individuální. Možná jste byli dospělí už před tím, než jste se stali rodičovským projekťákem. Pokud ne, je velká pravděpodobnost, že se to stane.

8. Svoboda

Výhodou je, že až na pár zákonem stanovených institucí typu pediatr nemusíte nikomu nic reportovat. Projektový plán si vytváříte sami. A pokud ho neplníte, nemá vám do toho kdo co kecat. Odpadá taky nahánění ostatních, kteří vám mají dodat nějaké výstupy. Je to jen na vás.

9. Odsuzování

Knížek o projektovém managementu je fůra a kurzů taky. S rodičovstvím je to podobně. Nicméně jste se asi dosud nesetkali s tím, že by na vás ostatní projekťáci koukali skrz prsty, protože by se jim nepozdával váš styl projektového řízení. Projekťáci vyznávající různé styly řízení se také nesdružují na sociálních sítích a nevypisují se na blozích o tom, proč právě ten jejich je ten nejlepší. A hanba těm, kteří svoje projekty vedou jinak!

10. Výstupy

Pokud děláte projekťáka v korporátu, asi se během občasných hlubokých momentů zamýšlíte nad smyslem své práce. U rodičovského projektu si můžete být jisti, že měníte svět. Minimálně tedy ten svůj. 🙂

Published in mama drama

2 komentáře

  1. Jana Jana

    Kdyby m zrovna tak nebolelo prso z kojení, smála bych se, ale musím pracovat… (11 měsíční dcera+plný úvazek, aby mi nejeblo doma). Zdraví Jana 🙂

    • mama drama mama drama

      Díky! Tak ať se to časem srovná!

Napsat komentář