Skip to content →

Nebojte se Ukrajiny

Naše kamarádka Zany se z Říma přestěhovala do Kyjeva, což se stalo dobrou záminkou pro cestu na Ukrajinu. Jak poznamenala jiná kamarádka, tato země není tradiční destinací pro dovolenou s batoletem. Podle naší zkušenosti ale neexistuje moc důvodů, proč by tomu tak nemělo být. Moje dojmy z této země jsou ale utvořeny týdenním pobytem v Kyjevě a Oděse, tedy městech, které úplně nevypovídají o životní úrovni v celé zemi.

Nemusíte jíst jen boršč

Do Kyjeva mě lákaly obrázky hipster kaváren, kterými mě zásoboval Internet i kamarádka Zany. A realita opravdu nebyla vzdálená. Zároveň jsem si ovšem vědoma toho, že na vysedávání v kavárnách a restauracích, kde utratíte podobně či o něco méně než v Praze, většina Ukrajinců nemá. Má představa Kyjeva jako šedivé metropole s omezenými službami a restauracemi, kde podávají hlavně boršč a pokrmy se zelím byla tedy trochu mimo.

Město je k chodcům a cyklistům nepřátelštější než Praha. Na hlavních třídách mají přednost auta, pro chodce jsou podchody. To pro procházky s kočárkem není ideální, ale je to samozřejmě zvládnutelné. Bezbariérovost v hromadné dopravě také není standardem. Pokud se někam potřebujete přemístit taxi, Uberem, či jeho ukrajinskou variantou Uklonem, připravte se na to, že se autosedačky v těchto službách nevyskytují. Pokud chcete navštívit nějaké odlehlejší místo a budete potřebovat odvoz, nezbývá než si opakovat, že za našeho dětství se také děti v autosedačkách nevozily.

Návrat do dětství

Návratem do dětství pro vás mohou být i některá dětská hřiště. Ne všechny atrakce jsou udržované a vypadají bezpečně, nicméně jsou zajímavým zpestřením v kontrastu s českými unifikovanými hřišti s certifikací. A oproti hřišti, které jsem viděla na Kubě, vypadají mimořádně funkčně i bezpečně.

Z míst, která jsme navštívili mohu doporučit bývalý areál továrny na hedvábí Platforma Art-Zavod, kde najdete galerii, co-workingový prostor a především spoustu akcí jako party, street food festivaly či výstavy. V areálu je i zóna pro děti, kde mohou třeba vyzkoušet i ježdění na skimboardech. To jsem se vždy chtěla naučit a být vhodněji oblečena, určitě bych vyzkoušela také!

 

Luxusní park na pozemku bývalého prezidenta

Vila bývalého prezidenta Janukovyče, kterou najdete asi půl hodiny od Kyjeva, je přehlídkou kýče a bizarnosti. Do areálu o rozloze 140 hektarů chodí mnozí Ukrajinci trávit volný čas jako do parku. Na hladkých asfaltkách se dá skvěle jezdit na inlinech a perfektní trávník golfového hřiště zase poslouží na hry a piknik. Mnoho Ukrajinců chodí do areálu i pro svatební fotky. K vidění je i ZOO a sbírka aut bývalého prezidenta. Na tak udržovaný park v Kyjevě nenarazíte!

Okouzlující Oděsa

V Oděse nás zase uchvátil podnik Dača, kde můžete v parčíku nejen posedět, ale klidně i poležet na skutečných postelích či hamakách. A sedět můžete opravdu v klidu, protože na děti dohlíží chůva. Uvnitř Dači je dětem určena dokonce celá místnost, kde si kromě hraní mohou vyzkoušet i kurzy vaření. Na rozdíl od dač politiků a zbohatlíků má vila vkusný retro interiér, který doplňuje tradiční nádobí a obří sklenice s kompoty.

Pláže v Oděse dostály mému očekávání a opravdu byly na můj vkus špinavé a přeplněné. Podle mě spíš stojí za to vychutnat si atmosféru města procházkou po širokých bulvárech a nahlížením do zadních dvorků. Oděsa je plná koček, které jsou zřejmě velmi rezistentní, protože přežily i stíhání naší dcery.

Ponurý výlet do Černobylu

Během výletu jsem si také splnila svůj sen navštívit město Pripjať, které bylo vyklizeno po výbuchu reaktoru v černobylské elektrárně. Černobylská zóna je přístupná až od 18 let, takže jsem si exkurzi užila v klidu sama, což bylo velmi osvobozující, a musím říct, že bylo fajn jet po čase někam jenom sama za sebe. Místo je to ponuré, ale mě prostě opuštěná místa fascinují. Také jsem si uvědomila celý rozměr tragédie a hlavně statečnost lidí, kteří nasadili své životy, aby zabránili další explozi.

Published in mama travel

Žádný komentář

Napsat komentář